Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri
11 Temmuz 2024

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi

Sibirya kurdu dişi köpekler, birçok dikkat çekici özelliğe sahip olup, oldukça ilgi görmektedirler. Soğuk hava koşullarını oldukça severler ve -60 dereceye kadar yaşamlarını sürdürebilirler. Sahiplerine yakınlıkları ve uysallıkları ile bilinirler. Ayrıca, çocuklarla iyi anlaşan bir yapıya sahiptirler.

Sibirya kurdu dişi köpekler zeki, sabırlı ve zaman zaman şımarık ve yaramaz hareketleri ile sevimliliklerini gösterirler. Ancak, mantıklarına uymayan komutları yerine getirmeme eğilimindedirler. Kalabalık ortamlarda yaşamayı severler ve oldukça çalışkan ve güçlü bir yapıya sahiptirler. Özgürlüğüne düşkün olan bu cins, apartman hayatına uygun değildir.

Orta boy Sibirya kurdu dişi köpeklerin boyu genellikle 51-56 cm arasında değişirken, ağırlıkları ise 16-23 kg arasında değişmektedir. Sahiplerine veya ailelerine oldukça bağlı olup, sevgilerini göstermekte tereddüt etmezler. Bu özellikleri, Sibirya kurtlarının daha fazla ilgi görmesine neden olmaktadır.

Dişi Sibirya kurtları egzersiz yapmayı fazlasıyla sevmektedir. Genellikle 8-9 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar, ancak bu süre bazen 1,5 yaşa kadar çıkabilir. Gebelik dönemlerinde fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Bu dönemde egzersizlere dikkat etmenin yanı sıra, beslenmelerine de özen gösterilmelidir. Gebelik süresi ortalama 65-70 gün arasında olup, bu sürenin sonunda genellikle doğum gerçekleşir. Anne Sibirya kurdu en az 1-2 yavru dünyaya getirebilir, ancak genellikle 5-6 yavru doğururlar. En fazla 14 yavru doğuran dişi Sibirya kurtları da kaydedilmiştir.

Anne Sibirya kurdu, yavrularını sütü ile besler ve daha sonra köpek mamasına geçiş yapar. Senede iki defa tüy dökme evresi geçirirler.

Sibirya Kurdu Dişi Belirgin Özellikleri Nelerdir?

  • Gözleri kahverengi olabilse de genellikle buz mavisi renkte olur.
  • Tüyleri oldukça yumuşak ve düz bir şekilde uzar. Çift tabakalı tüy yapısına sahip olup, su geçirmez özelliktedir.
  • Tüy renkleri beyaz, gümüş gri, kurt grisi, kum sarısı ve siyah tonlarında olabilir.
  • Yavrularına çok bağlı bir annelik süreci geçirirler.

Ekstra Bilgiler

Sibirya kurdu dişi köpekler, sürü halinde yaşamaya eğilimlidir ve bu nedenle sosyal yapıları oldukça gelişmiştir. Eğitilmeleri sırasında sabırlı ve tutarlı olunmalıdır. Ayrıca, bu cins köpeklerin günlük egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır, bu nedenle geniş alanlarda koşmaları ve enerjilerini atmaları sağlanmalıdır.

Sağlık açısından, düzenli veteriner kontrolleri ve aşılarının zamanında yapılması önemlidir. Dişi Sibirya kurtlarının gebelik ve doğum sürecinde veteriner desteği almak, hem annenin hem de yavruların sağlığı açısından kritik öneme sahiptir.

Son olarak, Sibirya kurtları doğal yaşam ortamlarında soğuk iklimlere adapte olmuşlardır ve bu nedenle sıcak hava koşullarında dikkatli olunmalı, serin ve gölge alanlar sağlanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ebu Zer El-

11 Temmuz 2024 Perşembe

Sibirya kurdu dişi köpekler gerçekten -60 dereceye kadar yaşayabiliyor mu? Bu kadar soğukta nasıl hayatta kalabiliyorlar?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ebu Zer El-, Sibirya kurdu dişi köpekler, yani Husky'ler, gerçekten aşırı soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Bu köpeklerin kalın ve çift katmanlı tüy yapısı, soğuğa karşı mükemmel bir yızey yızeyde koruma sağlar. İç katmanları, vücut sıcaklığını korurken, dış katmanları rüzgar ve kar gibi dış etkenlere karşı koruma sağlar. Ayrıca, bu köpeklerin metabolizması da böyle aşırı koşullara uyum sağlayacak şekilde çalışır. Yani evet, Sibirya kurdu köpekler -60 derece gibi çok düşük sıcaklıklarda bile hayatta kalabilirler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Maması Ölçeği ve Nasıl Yapılır?

Sibirya Kurdu Maması Ölçeği ve Nasıl Yapılır?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı