Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya kurtları diğer adıyla Husky ırkı yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütme de kullanılmışlardır. Sibirya kurtları 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşlerdir. Bu bölgede ortaya çıkan difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü getirmiştir ve o tarihten sonra insanların dikkatini çekmeye başlamışlardır.

Buz mavisi gözleriyle dikkati üzerlerine çeken Sibirya Kurtları ne kadar ürkütücü görünseler de sevgi dolu hayvanlardır. Yumuşak huylu köpeklerdir. Sibirya Kurtları kuzeyli köpek türlerindendir. Çukçiler tarafından yetiştirilen köpeklerdir. Çukçiler Sibirya'da Rusya Federasyonuna bağlı Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan insanlardır. Bu Sibirya Kurtlarının yüzü ve vücudunun alt kısmı beyazdır. Geriye kalan kısımları ise griden gümüşe, kum sarısından siyaha kadar değişir. Genellikle kulakları diktir. Mükemmel bir görselliğe sahip olan sibirya kurtları herkes tarafından beğenilen bir köpek cinsidir.

Sibirya Kurtlarının tüyleri patilerini buzlu zemine karşı korur. Sibirya Kurtları oldukça inatçı ve yaramazdır. Ama aynı zamanda çok kibar ve oyuncudur. Ailelerin çok bağlıdır. Sibirya Kurtları çok zeki, sakin ve geçinmesi kolay olan köpeklerdendir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Sibirya kurtları herkesle iyi geçinirler fakat kedi, fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Sevgi dolu yani herkesi sevebildiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Sıcak havalardan hoşlanmazlar ve hava sıcak olmadığında mükemmel bir yürüyüş veya koşu arkadaşı olabilirler. Sibirya Kurtları ulumayı çok severler ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Sibirya kurtları ev ve apartman hayatına uygun hayvanlardan değildir. Evde yalnız kaldıklarında eşyaları kemirmeye başlayabilirler.

Sibirya Kurtları sıcak iklimlere de uygun olmayan bir ırktır. Egzersize gerek duyar fakat sıcak iklimlerde Sibirya Kurtlarına egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya Kurtları yılda iki kez tüy döker. Sibirya Kurtları eğitilebilir köpeklerdendir. Ailesini, sevdiklerini koruma özelliği vardır. Sibirya Kurtlarının kalça displasizi, göz hastalıkları ve çinko eksikliği hastalıklarına yakalanabilmesi muhtemeldir. Sibirya Kurtlarının yaşam süresi genellikle on iki ve on beş yıl arasındadır.

Sibirya kurtlarının boyut ve ağırlıkları dişi ve erkekte farklılık göstermektedir. Erkeklerde boyut genellikle elli üç santim ve altmış santim arasında değişmektedir. Dişilerde ise boyut elli bir santim ile elli altı santim arasında değişmektedir. Erkek Sibirya Kurtlarının kilosu 22,5 kilo ile 27 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Dişi Sibirya Kurtlarının ise 16 ile 22,5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.

Sibirya Kurdu Yorumları

soru

yılmaz

29 Mayıs 2014 Perşembe

banabitane sibirya kurdu lazım

Cevap yaz
cevap

Yasmin

29 Ocak 2021 Cuma

Çok tatlılar

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni

Popüler İçerikler

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?