Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu

Sibirya kurdu, uzun yıllar boyunca Sibirya’da Çukçi halkı tarafından kızak çekmelerde ve ren geyiklerini gütmekte kullanılmıştır. Mavi gözleriyle dikkat çeken Sibirya kurdu, 1905 yıllarında Alaska'ya götürülmüş ve burada yaygınlaşan difteri salgınında ilaç ve mühimmat taşımakta kullanılmıştır. Ancak özgürlüğüne düşkün olmaları nedeniyle bekçilik görevine uygun değillerdir. Çok zeki ve kıvrak zekâya sahiptirler.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir?

Yeni doğmuş Sibirya kurdunun gözleri buz mavisi olup, yapısı ve gözleri bakımından güven veren bir hayvandır. Sevimli duruşu sayesinde özellikle çocukların yoğun ilgisini çeker. Yeni doğmuş Sibirya kurdu, küçük olmalarına rağmen çok inatçı ve özgürlüğüne düşkün bir yapıya sahiptir. Çocuklarla araları son derece iyidir ve insanlarla da çok iyi geçinirler. Avlama ve bekçilik, koruma duyguları gelişmiştir; çocukları çok sever ve onlara karşı sevecen bir yapıya sahiptir. Ancak büyüdükçe avlama duygusu geliştiğinden, kendisinden küçük hayvanları avlama isteği doğar. Doğası gereği avlamaya yatkındır. Kuş, fare, sincap gibi küçük hayvanların peşine düşer. Anlamsız ve gerekmedikçe havlamazlar. Gece olunca ulurlar. Sibirya çok soğuk bir ülkedir ve Sibirya kurdunun anavatanı olduğundan, soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Hatta -60 dereceye kadar dayanabilirler. Sıcağı hiç sevmezler ve sıcağa maruz kaldıklarında bunalırlar.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Yaşam Süresi

Yeni doğmuş Sibirya kurdunun ortalama yaşam ömrü 11-13 yıl arasındadır.
  • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı: 20-27 kg
  • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı: 16-23 kg
  • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu: 53-60 cm
  • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu: 51-56 cm

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Yeni doğmuş Sibirya kurdu, çok zeki, sevimli, inatçı ve yaramaz bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir ve öğretilen bir şeyi çok çabuk öğrenir. Ancak çok zeki olduklarından, verilen komutu kendi mantığına uymadığında yapmaz. Bu noktada inatçılığı devreye girer. Çoğu zaman kendi bildiğini yaptığından eğitimi zor bir köpektir. Havlamayı sevmediklerinden bekçi köpeği olmaya uygun bir ırk değillerdir. Özgürlüğüne düşkün olmaları sebebiyle koşup oynamayı ve çocuklarla vakit geçirmeyi severler. Ancak serbest bırakılmamalı, yoksa kaçıp uzaklaşabilirler. Üzerlerindeki kürk çok sık ve gür olduğundan sıcağa tahammülleri yoktur. Ancak soğuk havalarda dışarı çıkarılmalı ve eğitilmelidir. Eğitimi için büyük dikkat ve aşırı sabır gerekir.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğmuş Sibirya kurdu, küçük olmasına rağmen apartman ortamında büyüyemezler. Özgürlüklerine düşkün olduklarından, koşup oynamak isteyeceklerdir. Bu nedenle bahçeli ve geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Soğuk bir havada bahçeli bir evde çocuklarla koşup oynayabilirler ve bundan büyük bir keyif alırlar. Tüyleri sık ve uzun olmadığından, fırçalanırken dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde canı acıdığında sinirlenip öfkelenebilir. Bu nedenle eğitmeni tarafından fırçalanması daha uygun olacaktır. Sürekli egzersiz yaptırılarak bulunduğu ortama uyum sağlaması için hazırlanmalıdır. Sibirya kurdu yılda iki kez tüy döker. Bu nedenle tüy alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Sibirya kurtları, çinko eksikliğine bağlı bazı hastalıklara yakalanma eğilimindedir. Bazen kalçada ve özellikle gözde bazı sıkıntılar yaşayabilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Eğitimi Sibirya Kurdu Nasıl Eğitilir

Sibirya Kurdu Eğitimi Sibirya Kurdu Nasıl Eğitilir

Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya Kurdu Özellikleri

Husky Sibirya Kurdu Özellikleri ve Eğitimi

Husky Sibirya Kurdu Özellikleri ve Eğitimi